مقالات

توسعه اجتماعی چیست؟

توسعه اجتماعی و اهداف آن

اندیشه پیشرفت و تحول همواره با انسان همراه بوده است ولی بعد از رنسانس اروپا توجه به مفاهیمی نظیر پیشرفت و رشد باعث به وجود آمدن مفهومی به نام “توسعه” در حوزه اجتماع و «توسعه اجتماعی» شد.


توسعه چیست؟

نخست بايد بدانيم كه مفهوم توسعه به چه معناست و چه تفاوتی با رشد دارد.مفهوم رشد به پيشرفت و ترقی جامعه در ابعـاد مـادی و عينـی اشاره دارد، در حالي كه مفهوم توسعه دربردارنـده پيـشرفت و ترقـی جامعـه از منظر کیفی است.توسعه در واقع نتیجه تکامل،تغییر،رشد ونوسازی است.

“توسعه اجتماعی”

در قرن بیستم دانمشندان علوم اجتماعی تعاریف متعددی از توسعه براساس اهداف خود  ارائه داده‌اند؛اما به عنوان چکیده و عصاره همه این تعاریف می‌توان گفت که «توسعه‌اجتماعی» در پی ایجاد بهبود در وضعیت اجتماعی افراد یک جامعه است که برای تحقق چنین بهبودی به دنبال تغییر در الگوهای سنتی دست و پاگیر و ناکارآمد است.”توسعه‌اجتماعی” همچنین میخواهد با شناختن و روی آوردن به یک نگرش، آرمان و اعتقاد بتواند به نوآوری های اجتماعی دست یابد که پاسخگوی همه چالش های یک جامعه باشد. در واقع می‌توان گفت توسعه اجتماعی مفهومی همه جانبه ومعطوف به تمام ابعاد زندگی است؛. كه تمام جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سياسي و زيست محيطی جامعه را در بر‌می‌گيرد.توسعه اجتماعی در کنار مفاهیمی همچون نظم اجتماعی، مشارکت اجتماعی، تعلق و اعتماد اجتماعی معنا می‌یابد.

مرتبط با : نوآوری اجتماعی چیست؟

نقطه مشترک و چکیده همه تعاریف “توسعه‌اجتماعی” چیست؟

  •  بهتر شدن وضعیت و كیفیت زندگی همه انسان ها نسبت به وضع كنونی
  •  تامین نیازهای اولیه انسان
  • تامین حقوق انسان ها و مسئولیت پذیری در برابر یكدیگر
  •  توسعه نهادهای جامعه و بهبود ساختارهای این نهاد و سازمان ها در جهت رفاه انسان ها
  • بهبود روابط میان انسان ها و محیط
  •  تقویت و حمایت از استعدادها و توانمندی های انسان ها در جامعه و زندگی اجتماعی

اهداف توسعه اجتماعی

مفهوم توسعه در اجتماع بیانگر یک ساز‌وکار در راستای دستیابی به عدالت و انسجام اجتماعی و در نتیجه افزایش كیفیت زندگی انسانی می‌باشد. بر اساس این تعریف هدف عدالت‌ كاهش تبعیض بین افراد یک جامعه است. از طریق عدالت انتظار می‌رود كه فاصله طبقاتی ، تبعیض و استثمار در جامعه به حداقل برسد و توزیع درآمد سرمایه و قدرت به گونه‌ای مناسب‌تر انجام گیرد. شكاف بین فقیر و غنی ، شهر و روستا از میان برود. انسجام نیز در واقع به كیفیت زندگی ارتقاء و افزایش تسهیلات و خدمات زیربنایی ، شامل آموزش ، بهداشت ، حمل و نقل ، ارتباطات ، تغذیه و… مرتبط است و انتظار می رود كه امكان دسترسی همه افراد جامعه به این تسهیلات فراهم گردد. به طور كلی توسعه اجتماعی را می‌توان با مفاهیم و شاخص‌های زیر مورد شناسایی و سنجش قرار داد:
+ توسعه زیرساخت‌های عمرانی(مانند مسکن)
+ آموزش
+اقتصاد(اشتغال و کارآفرنی
+ بهداشت و درمان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا