یاداشت سردبیر

سورن چگونه متولد شد؟

بررسی روند تشکیل شبکه نوآوری اجتماعی سورن

پرسش اصلی که باعث شکل‌گیری سورن شد این است که «چرا با وجود بیش از صدها هزار موسسه، نهاد، وزارت‌خانه، سازمان مردم نهاد،ارگان و … که به منظور کاهش و مقابله با آسیب های اجتماعی تاسیس شده اند و پس از چندین دهه فعالیت و تامین و هزینه کرد سرمایه های کلان انسانی و مالی، مردم بیشتر به حاشیه رانده می‌شوند و آسیب‌های اجتماعی نه تنها رو به کاهش نبوده بلکه سرعت و رشد چندین برابر نیز داشته است؟»


مشکل کجاست؟!

ما جواب و ریشه این سوال را در این یافتیم که ضعف نظام آموزشی تعلیم و تربیت در شناسایی استعدادها و مهارت‌های افراد جامعه  تولید و تثبیت هویت ، و تطبیق استعداد‌ها  با  نقش های اجتماعی منجر به عدم ارزش آفرینی و نادیده گرفتن افراد در جامعه می شود. به همین دلیل مردم خود را ضعیف و ناتوان دانسته و خودباوری و اتکا به نیروی خود را سرکوب می نمایند. این مهم در نهایت موجب می‌گردد تا پیوندهای خانوادگی، اخوت‌های صنفی و اجتماعی از بین رفته، و مردم آمادگی بسیاری داشته باشند که تنها به منافع شخصی‌شان بیندیشند و بر وفق یک فردیت‌گرایی بسیار محدود، فقط در اندیشه خود باشند و هیچ‌گونه دلبستگی به خیر همگانی از خود نشان نداده و مسئولیت اجتماعی خود را از دست بدهند.

مرتبط با:

تفاوت بسیاری بین استعداد ،مهارت وشخصیت وجود دارد در صورتی که خیلی از ما این مفاهیم را به اشتباه یکی میدانیم!

این در حالی است که ایران منابع، ایده ها، و اراده جمعی برای به کارگیری خلاقیت در کار، در جهت حل سخت‌ترین مشکلاتی که اجتماع ما با آن مواجه است، در اختیار دارد. اما ما اغلب توسط مدل‌ها و فرآیند‌های اجتماعی سنتی و  فاقد نوآوری که برای مواجهه با این مشکلات توسط سازمان ها و موسسات طراحی شده اند، عقب نگاه داشته می شویم. واقعیت آن است که در کشور ما تغيير معنادار به علت چسبندگی دولت به ایده های قدیمی، آداب و سنن باز داشته می شود و کمبود وقت و نبود شفافیت و مسئولیت پذیری، ما را از شناسایی و بررسی علل شکست وا‌می دارد. هر دو این مشکلات دلیل یکسانی دارند: «گفتمانی سیاسی که اغلب توسط احزاب ایدئولوژی محور پیش برده می شود، جای عمل گرایی نوآورانه را می گیرد».

شروع داستان ما

سال ١٣٨٨ ما با تحلیل ناخودآگاه جامعه مخاطب ١٣٠ هزارنفری در فضای مجازی؛ دریافتیم با افزایش اقبال عمومی به شبکه‌های اجتماعی رفتار جدیدی از افراد در این فضا بروز پیدا کرده است.
افراد به شکل ناشناس (به منظور قضاوت نشدن در فضای حقیقی) عقاید،تفکرات، گرایشات و یا به عبارتی نیمه تاریک و منفی ذهن خود را به راحتی با دیگران به اشتراک میگذارند!و تمركز بر چرايى و چگونگى وقوع اين رفتار، شروعى بر داستان ما سورن بود.

قدم اول؛ اعتماد سازی و پذیرش محتوا

در مرحله نخست تصمیم گرفته شد افرادی به عنوان جامعه مخاطب و اعضای شبکه سورن در نظر گرفته شوند که به دلیل عواملی همچون عدم اعتماد به نفس،اختلالات روانی و ترس از قضاوت؛ شخصیت خود را در فضای مجازی پنهان می‌کردند. در این گام نخستین اقدامات مبتنی بر شرطی سازی ذهن این جامعه هدف صورت پذیرفت. از این رو محتوای منفی (موضوعات مورد علاقه مخاطبین) در قالب عکس و فیلم با یک اديت واحد به مدت ۴ سال در بستر شبکه اجتماعی فیس‌بوک و پس از آن اینستاگرام منتشر شد.جلب اعتماد، هم‌ذات پنداری و ایجاد یک بستر تعاملی با مخاطبین از جمله دستاورد‌های این مرحله بوده است

قدم دوم؛ بازی با تعادل محتوا

پروتکل «آزمایش تایید شرطی سازی و جلب اعتماد» از اولین اقدامات صورت گرفته در سال ۱۳۹۲ به مدت دو ماه و پس از ۴ سال انتشار یکپارچه محتوای منفی بود. در این آزمایش بازخورد منفی مخاطبین پس از انتشار محتوای مثبت اعم از شادی، خنده، خانواده، کتاب،کتابخوانی، کودک، طبیعت،حیوانات و … مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت. پس از یک بازه‌ی زمانی کوتاه همان موضوعات با ویرایش خاص محتوای منفی بازنشر پیدا کرد که بازخورد همراه با تایید کاربران حاکی از تثبیت شرطی سازی در ذهن آن‌ها بود.

مرحله دوم این قدم پروتکل «تغییر در تعداد انتشار موضوعی محتوا» بود.طبق این پروتکل از خرداد سال ۱۳۹۲ تا نیمه اول سال ۱۳۹۳ به منظور جلوگیری از کاهش آسیب روانی ناشی از محتوای منفی و همچنین کاهش تمایل مخاطبین به این گونه محتوا، با تغییرات ناملموس از تعداد محتوای منفی کاسته و به تعداد محتوای مثبت افزوده شد. تا آنجا که در شهریور ۱۳۹۳ تمامی پست‌های منتشر شده مبتنی بر موضوعات مثبت بود.

قدم سوم؛تامل بیشتر بر معنای محتوا و تعامل با سایر مخاطبین(تفکر تحلیلی)

مرحله اول از سومين اقدام در جهت شكل گيرى شبكه سورن با هدف ایجاد انگیزه به منظور تامل بیشتر بر معنای محتوا و تمرکز مخاطبین بر جذب انرژی مثبت، در مهرماه ۱۳۹۳ با عنوان «تفکر تحلیلی» صورت گرفت.
مبنای این پروتکل انتشار ۳ تصویر متفاوت به صورت پیاپی در صفحات شبکه های اجتماعی بود؛ که پس از آن اعضا یک ارتباط معنایی را با یافتن نشانه های مشترک بین سه تصویر برقرار کرده و آن را روایت می‌کردند.

مرحله دوم «تفکر تحلیلی»،ایجاد تعامل بین کاربران و در پی آن ایجاد فرصتی برای اشتراک گذاری و تولید محتوا مثبت توسط عده ای از مخاطبین بود. تولید محتوا توسط کاربران این اجازه را می‌داد تا مخاطبین بر گسترش بازی و برندسازی آن اثر گذار باشند.همچنین تولید محتوا توسط کاربران موجب جلب اعتماد سایر مخاطبین می‌شد و ارتباطی صمیمی میان احساسات و ارزش های افراد مختلف برقرار می‌کرد. از این رو در ابتدای سال ۱۳۹۴ اولین گروههای تلگرامی با موضوعات «کتابخوانی،موزیک،فیلم و گفتگو» با بیش از ۵ هزار کاربر تاسیس گردید.

قدم چهارم؛ایجاد انگیزه به منظور حضور مثبت در فضای حقیقی

به منظور احیای هویت افراد در فضای مجازی و در نتیجه تحقق شبكه سورن ،به مرور زمان كاربران گروه‌هاى تفکرتحليلى به دليل تعامل بيشتر با يكديگر و از طرف ديگر آموزش غير مستقيم مثبت انديشى درگروه‌ها؛ نياز به درک ملموس انرژی مثبت و تاثیرپذیری از آن را در خود احساس كردند.

بدین منظور؛ اسفند ۱۳۹۴ در گروه‌های تحلیلی، کاربران براى اثرگذارى در اجتماع و بروز بيشتر هويت خود در جامعه، تشویق به اهدای اسباب بازی با عنوان نذراسباب بازى به کودکان روستاهای محروم کشور شدند و در مدت دو ماه این طرح در شهرهای مختلف گسترش یافت. اين در حالیست که افزایش میل و رغبت کاربران به اثرگذاری بیشتر در جامعه و تثبیت هویت خود از خرداد ١٣٩٥ تا اسفند ۱۳۹۶ منجر به شکل‌گیری یک تفکر با عنوان نذرشادى گردید.

در گام چهارم بیش از ۲۵۰۰ نفر در بیست و یک استان کشور توانستند با عنوان جمعیت مردمی نذرشادی بیش از ۱۱۳۵ پروژه اجتماعی در مشارکت اجتماعی مانند آموزش تحصیلی و مهارتی، بهداشت و درمان، محیط زیست و سازندگی، مددکاری اجتماعی و … گسترش به ثمر رسانند.

درنهایت بیش از ۲۵۰۰ نفر از اشخاصی که همگی به نوعی از طریق شبکه‌های اجتماعی با این تفکر وجمعیت نذر شادی همراه شده بودند،فعالیت‌های خود را به میزان ۱۱۳۵ پروژه در ۲۱ استان کشور و در عرصه‌های مشارکت اجتماعی مانند آموزش تحصیلی و مهارتی، بهداشت و درمان، محیط زیست و سازندگی، مددکاری اجتماعی و … گسترش دادند.
تمام اقداماتی که از سال ۸۸تا ۱۳۹۶در شبکه‌های اجتماعی مجازی و حقیقی تحت عنوان‌هایی همچون «تفکر تحلیلی»،«مایندسایدز»،«جمعیت مردمی نذر شادی» و … صورت پذیرفت، در جهت ایجاد بستری برای قدم گذاشتن در مسیر «توسعه اجتماعی» بود؛ این بستر از سال ۱۳۹۷با عنوان «شبکه نوآوری اجتماعی سورن» در عرصه‌های «توسعه آموزشی،توسعه سلامت، توسعه عمرانی و توسعه کسب و کار » فعالیت میکند.

توسعه اجتماعی و آرمان سورن

« توسعه اجتماعی» فرایندی است که منجر به بهبود در « زیستن» و «روابط اجتماعی» می شود توسعه اجتماعی شامل دستاوردهای مادی مانند سلامت، آموزش و پرورش ، دسترسی پایدار و برابر به منابع، کالاها و خدمات برای زندگی مناسب در یک محیط ، و دستاوردهای غیرمادی با ویژگی‌های فرهنگی مانند حس کرامت، امنیت و … است. برای دستیابی به «توسعه اجتماعی»، یافتن راه حل‌های اساسی و نوآورانه برای مشکلات جامعه ضروری می‌باشد؛ تا هم آزادی‌های فردی و فرصت و امکان رشد شخصی افراد تامین گردد و هم آن‌چه که بهترین راه برای نفع همگان است تحقق یابد.

مرتبط با:توسعه اجتماعی چیست؟
مرتبط با:نوآوری اجتماعی چیست؟

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا