اخبارکرونا

گسترش کشاورزی شهری و خانگی با شیوع ویروس کرونا

متخصصان مواد غذايی اذعان دارند که شیوع ویروس کرونا باعث شده كه ساكنين شهر‌ها بيشتر از پیش به رشد ميوه و سبزيجات در خانه های خود بپردازند.
اين امر می‌تواند ظرفیت پایداری را برای طرح‌های توسعه کشاورزی شهری و خانگی ایجاد کند.


هراس از قحطی و رغبت به تامین خانگی مواد غذایی

براساس گزارش رسانه ها ، هراس از قحطی و کمبود مواد غذایی در بعضی از کشورها در زمان شیوع کرونا منجر به هجوم مردم به فروشگاه‌ها و خالی شدن قفسه ها شده است.
نکته جالب اینجاست که تمایل افراد حتی برای خرید بذر گیاهان و سبزیجات در زمان شیوع کرونا افزایش یافته است.

Kotchakorn Voraakhom فردی كه بزرگترین مزرعه پشت بام شهری آسیا را در بانكوك طراحی كرده است ،می‌گوید: “مردم هنگام شیوع این بیماری بیشتر به این فکر می كنند كه غذای آنها از كجا تهیه می شود و چقدر خودشان توانایی تهیه مواد غذایی خود را دارند”

وی همچنین اذعان داشت که “مردم ، برنامه ریزان و دولت ها باید همگی در مورد چگونگی استفاده از زمین در شهرها فکر کنند. کشاورزی شهری و خانگی می تواند امنیت غذایی و تغذیه را بهبود بخشد ، اثرات تغییرات اقلیمی را کاهش دهد و هنگام بحران‌هایی از این قبیل امنیت روانی جامعه را تامین کند.”

طرفیت تولید ده درصد از مواد غذایی جهان با کشاورزی شهری

براساس اعلام سازمان ملل ، پیش بینی می شود بیش از دو سوم جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ در شهرها زندگی کنند.
براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ که در ژورنال Earth’s Future منتشر شده است ؛ کشاورزی شهری می تواند تغذیه افراد ساکن شهرها تامین کند.این نوع کشاورزی به طور بالقوه ظرفیت تولید ۱۸۰ میلیون تن مواد غذایی در سال یا حدود ۱۰٪ از تولید جهانی میوه و سبزیجات را داراست.

این نخستین بار نیست  که نگرانی در مورد امنیت غذایی هنگام بحران ها افراد را به سمت کشاورزی خانگی و شهری سوق داده است.

در طول جنگ جهانی اول ، رئیس جمهور ایالات متحده از آمریکایی ها خواست تا برای جلوگیری از کمبود مواد غذایی ،محوطه‌های عمومی و حیاط منازل خود را تبدیل به زمین زراعی کنند.
این طرح  در طول جنگ جهانی دوم با تبدیل حیاط خانه ها و حیاط مدرسه ، زمین های بلااستفاده و حتی چمن جلوی کاخ سفید به باغ های سبزیجات ادامه یافت. (این طرح”باغ پیروزی”نام گرفت)

کشاورزی شهری در سنگاپور

در سنگاپور ، یکی از ثروتمندترین کشورها در آسیا که بیش از ۹۰ درصد مواد غذایی خود را وارد می کند ، کشاورزی شهری و خانگی از جمله مزارع عمودی و مزارع پشت بامی ، به سرعت محبوبیت پیدا کرده است.

روز دوشنبه ، نماینده مجلس ر سنگاپور ، آنگ وی وی ننگ گفت که بحران کرونا نشان داد که بسیار عاقلانه است که در زمینه تامین خانگی غذا سرمایه‌گذاری کرد.

این کشور که در رأس شاخص جهانی امنیت غذایی و اقتصادی سال ۲۰۱۹ قرار دارد ، قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ ، ۳۰ درصد از نیازهای غذایی خود را از همین طریق تولید کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا