اخبارکرونا

کرونا و بحران اقتصادی جهان

با بیش از ۱ میلیون مورد کرونای تأیید شده در میان افراد جهان ، مشاغل در حال مقابله با سرمایه از دست رفته و تعطیل شدن کارخانه های خود در سراسر جهان هستند و فعالیت های تجاری  خود را محدود می کنند.


  • هفته گذشته بیش از ۶.۶ میلیون آمریکایی مطالبه بیکاری کردند.
  • بانک توسعه آسیا هشدار می دهد که هزینه جهانی شیوع این بیماری ممکن است به ۴.۱ تریلیون دلار برسد.
  • بیش از ۹۰۰۰۰۰ نفر در اثر کورونا ویروس شغل خود را در اسپانیا از دست داده اند.
  • نیمی از مشاغل در آفریقا به دلیل بیماری همه گیر در معرض خطر هستند.

شوک مالی جهانی

در حالی که جهان با ویروس  کرونا روبرو است، تأثیر اقتصادی این بیماری در حال افزایش است. وزیران دارایی و مدیران کل بانک مرکزی چندین کشور مختلف در ۲۳ مارس با هم کنفرانسی داشتند تا در مورد چگونگی رسیدگی به وضعیت اضطراری صحبت کنند.

مدیر عامل صندوق بین المللی پول ، کریستالینا جورجیووا در پی این فراخوان بیانیه ای صادر کرد و در آن چشم انداز رشد جهانی را بیان کرد: “رشد اقتصادی برای سال ۲۰۲۰ منفی است. حداقل به همان بدی بحران مالی جهانی حتی بدتر از آن.”
 اما وی افزود: “ما انتظار داریم که در سال ۲۰۲۱ بهبودی حاصل شود. برای رسیدن به آن مرحله ، اولویت بخشی و تقویت سیستم های بهداشتی در همه جای دنیا” مهم است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در ۲۳ مارس هشدار داد که شوک اقتصادی ویروس از بحران مالی جهانی ۲۰۰۷-۲۰۰۹ بزرگتر است.
در همین راستا ، بانک توسعه آسیا در تاریخ ۳ آوریل هشدار داد که هزینه جهانی شیوع این بیماری می تواند به ۴.۱ تریلیون دلار برسد. به گزارش بلومبرگ ، میزان خسارت اقتصادی هنوز بستگی به شیوع ویروس در اروپا ، ایالات متحده و سایر اقتصادهای مهم دارد.

پیش بینی رکود برای چین

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان و کشور تجارت پیشرو است ، بنابراین بررسی تاثیرات اقتصادی مرکز اصلی شیوع کرونا اهمیت زیادی دارد.اقتصاد دانان با نظرسنجی رویترز در تاریخ ۳-۵ مارس گفتند که شیوع این بیماری رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول سال ، در مقایسه با سه ماه گذشته را نصف کرده است. احتمالاً اقتصاد چین با کاهش تقاضای جهانی برای محصولاتش به دلیل تأثیر شیوع این بیماری در سراسر جهان روبرو خواهد شد. داده های منتشر شده در تاریخ ۱۶ مارس نشان می دهد که تولید کارخانه چین با شدیدترین سرعت طی سه دهه در دو ماه اول سال کاهش یافته است.


تأثیر در اشتغال

براساس داده های وزارت کار ، بیش از ۶.۶ میلیون آمریکایی مطالبات جدیدی را درباره مزایای بیکاری در هفته منتهی به ۲۸ مارس ارائه دادند.

داده های اسپانیا نشان می دهد که تقریباً ۹۰۰۰۰۰ نفر از زمان آغاز فعالیت خود در اواسط ماه مارس ، شغل خود را از دست داده اند. رقم رسمی بیکاری به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است – بالاترین سطح از آوریل ۲۰۱۷.

در همین حال ، براساس گزارش کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد در مورد آفریقا ، بلومبرگ گزارش داد که حدود نیمی از مشاغل در آفریقا در نتیجه شیوع بیماری در معرض خطر هستند.

اختلال در تجارت

کمبود اولیه محصولات و قطعات شرکتهای چینی، سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داد ، زیرا کارخانه ها پس از سال نو با تاخیر باز شدند و کارگران در خانه ماندند تا به کاهش ویروس کمک کنند.

شریک تولید قطعات شرکت اپل در چین ، با تأخیر در تولید روبرو شد.  برخی از خودروسازان از جمله نیسان و هیوندای به طور موقت کارخانه های خود را در خارج از چین تعطیل کردند زیرا نمی توانستند قطعات خود را بدست آورند. تا ماه مارس ، کشورهایی مانند ایتالیا تمام کارخانه های ضروری را تعطیل کرده بودند.

صنعت داروسازی که از فوریه برای ایجاد اختلال در تولید جهانی روبرو شده است ، از ترس از کمبود مواد مخدر خبر داد ، زیرا هند در ۲۴ مارس با رکود روبرو شد. هند تقریبا نیمی از داروهای عمومی را برای کشورهایی مانند ایالات متحده تأمین می کند.اکثر نمایش های تجاری ، رویدادهای فرهنگی و ورزشی در سراسر جهان لغو یا به تعویق افتاده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا