اخبار

کشاورزی روی پشت بام در هنگ کنگ


کشاورزی روی پشت بام درهنگ كنگ یک نوآوری اجتماعی است
که علاوه بر کارافرینی به محیط زیست نیز کمک می‌کند.


اين رو‌ز‌ها يك سازمان غير انتفاعى پيشگام طرحى نوآورانه شده است.طى این طرح پشت بام‌هاى بلا استفاده منازل تبديل به زمين‌هاى كشاورزى مي‌شوند. شهروندان می‌توانند با کمک این موسسه روی پشت بام ها کشاورزی کرده و از فضای زندگی خود نهایت استفاده را ببرند.اين طرح به شهروندان اين شهر كمك مي‌كند تا دوباره با عناصر طبيعت ارتباط برقرار كنند .همچنین فضاى صنعتی شهر برای شهروندان دلگشا‌تر و سرسبز‌تر جلوه كند.
هنگ كنگ در گذشته مجموعه اى از روستاهاى زراعتى و زمين هاى پرورش ماهى بوده است.
این شهر حالا تبديل به يكى از پرتراكم ترين شهرهاى جهان تبديل شده است.حدود هفت ميليون نفر دروسعت سيصد كيلومتر كنارهم زندگى مي‌كنند.

کشاورزی روی پشت بام در هنگ کنگ


با اينكه مساحت كلى منطقه هنگ كنگ حدود هزار و صد كيلومتر است ولى به جز قسمت كوچكى بقيه مناطق شامل تپه ها و و كوه هاى غيرقابل ساخت و ساز است.زندگى در برج ها و كاركردن در ساعت هاى طولانى باعث شده است كه مردم ارتباطشان با طبيعت را از دست بدهند؛طبيعتى با كوه ها و تپه ها كه جز هميشگى تاريخچه هنگ كنگ بوده است.

کشاورزی روی پشت بام در هنگ کنگ

“جمهوری پشت بام”زمین کشاورزی بر پشت بام های هنگ کنگ

چند سرمايه گذار گرد هم آمده اند و موسسه ى “جمهورى پشت بام” را تاسيس كردند.
بخش مهمى از ماموريت اين موسسه برای آموزش کشاورزی روی پشت بام ،آموزش سرفصل‌هایی همچون گياه شناسى،زراعت با مواد آلى،مديريت خاك و منابع آبى و كنترل آفت و گياهان هرز به افراد مختلف بوده است.
از سال ٢٠٠٨ تا كنون،بيش از ٦٠ زمين كشاورزى روى پشت بام هاى هنگ كنگ احداث شده است. اين زمين ها مساحتى قريب به ١٥٠٠ متر مربع را پوشش ميدهند.اساتيد دانشگاه تخمين زده‌اند كه ٦٠٠٠ متر مربع ديگر از فضاى پشت بامى شهر قابل كشت است. موسسه “جمهورى پشت بام ” تصميم دارد معماران و ساختمان سازان هنگ كنگ را تشويق كند تا زمين‌هاى كشاورزى بر پشت بام را در نقشه ساختمان بگنجانند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا