مقالات

شهر هوشمند (Smart City) چیست؟

اولین سوال این است که منظور از “شهر هوشمند” چیست. پاسخ این است که تعریف جهانی پذیرفته شده ای از یک شهر هوشمند وجود ندارد. برای افراد مختلف، این اصلاح معانی متفاوت دارد. بنابراین مفهوم سازی شهر هوشمند ، بسته به سطح توسعه ، تمایل به تغییر و اصلاح ، منابع واهداف افراد از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.


شهر هوشمند(Smart City)

به زبان ساده یک شهر هوشمند(Smart City) نیازهای فردی و جمعی خود را برآورده می‌سازد ولی به شکلی که در عین حال کمترین منابع را مصرف می‌کند
ما در حالت کلی یک شهر هوشمند شهری است که از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی (ICT) برای افزایش بهره وری عملیاتی ، به اشتراک گذاری اطلاعات با مردم و ارتقاء کیفیت خدمات دولتی و رفاه شهروندان استفاده می‌کند.در واقع در یک شهر هوشمند از تحلیل به دست آمده از کلان داده ها(Big Data) برای مدیریت کارآمد دارایی ها ، منابع و خدمات استفاده می‌شود.
از این داده های در حوزه مختلف شهری نظیر:مدیریت سیستم‌های حمل و نقل ، نیروگاه‌ها ، آب و برق ، شبکه های آب‌رسانی ، مدیریت پسماند ، کشف جرم ، مدارس و آموزش عالی ، کتابخانه‌ها ،و سیستم بهداشت عمومی استفاده می‌شود.
فناوری شهر هوشمند به مسئولان شهر اجازه می دهد تا مستقیماً با زیرساخت های جامعه و شهر ارتباط برقرار کنند و بر وقایع موجود در شهر و چگونگی پیشرفت شهر نظارت کنند. فناوری اطلاعات و ارتباطات برای افزایش کیفیت ، عملکرد و تعامل خدمات شهری ، کاهش هزینه ها و مصرف منابع و افزایش ارتباط بین شهروندان و دولت بسيار موثر است.

چه چیزی یک شهر را هوشمند می کند؟

تا همین اواخر ، رهبران شهرها به فناوری‌های هوشمند در درجه اول به عنوان ابزاری جانبی برای کارآمدتر شدن در پشت صحنه مدیریت شهری فکر می کردند. اکنون فناوری مستقیماً به زندگی ساکنان تاثیر دارد. تلفن های هوشمند تبدیل به کلید هدایت شهر شده اند و اطلاعات فوری در مورد حمل و نقل ، ترافیک ، خدمات درمانی ، هشدار ایمنی و اخبار جامعه را  در اختیار شما قرار می دهند.

یک شهر هوشمند مفهومی است که از فناوری برای بهبود حکمرانی ، برنامه ریزی ، مدیریت و زندگی در یک شهر با جمع آوری داده های واقعی و واقعی استفاده می کند.

شهرهای هوشمند داده و فناوری دیجیتال را برای تصمیم گیری بهتر و بهبود کیفیت زندگی کار به کار می‌برند. داده های جامع تر و واقعی ، به مدیریت شهری این امکان را می دهد که در هنگام وقوع رویدادها ، حوادث را مشاهده کنند ، درک کنند که چگونه الگوهای رفتاری در حال تغییر هستند و با راه حل های سریعتر و کم هزینه تر پاسخی به این وقایع  دهند.(نظیر استفاده از تکنولوژی در مهار بیماری کرونا)

شهرهای هوشمند براساس تعریف ، داده محور هستند. داده ها و تجزیه و تحلیل های بزرگ نقش مهمی در مدیریت شهر دارند ، به طوری که بسیاری از شهرها اکنون مدیر ارشد داده ها را در دولت دارند. ترکیبی از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ و راه حل های هوشمند شهر به شهرها کمک می کند تا مدیریت را هوشمند انجام دهند.

یک شهر با چه فناوری هایی هوشمند می‌شود؟

سه لایه با هم کار می کنند تا یک شهر هوشمند را ایجاد کنند. اول پایگاه فناوری ، که شامل انبوهی از تلفن های هوشمند و حسگرهای متصل به شبکه های ارتباطی با سرعت بالا است. لایه دوم از برنامه های خاص تشکیل شده است. ترجمه داده های خام به هشدار ،رویکرد و عمل نیاز به ابزارهای مناسب دارد و اینجاست که شرکت‌های ارائه دهنده فناوری و توسعه دهندگان برنامه وارد می شوند. لایه سوم استفاده در شهرها ، شرکت ها و عموم است. بسیاری از برنامه ها تنها درصورتی موفق می شوند که به طور گسترده موفق به تغییر رفتار شوند. آنها مردم را ترغیب می كنند كه در ساعات اوج ترافیک، مسیرها را تغییر دهند ، از انرژی و آب كمتری استفاده كنند و یا از طریق مراقبت از خود پیشگیرانه فشارها را در سیستم بهداشت و درمان كاهش دهند.

چرا ما نیاز به شهرهای هوشمند داریم؟

شهرنشینی پدیده ای غیرقابل پایان است،امروز ، ۵۴٪ از مردم در سراسر جهان در شهرها زندگی میکنند ، پیش بینی می‌شود تا ۲۰۵۰۱ به ۶۶٪ برسد.
همراه با رشد کلی جمعیت ، شهرنشینی در طی سه دهه آینده ۲.۵ میلیارد نفر دیگر را به شهرها اضافه می‌کند. پایداری زیست محیطی ، اجتماعی و اقتصادی ضروری است تا با این گسترش سریع که منابع شهرهایمان را مصرف می‌کند به سمت توسعه اجتماعی حرکت کنیم.

مرتبط با:(توسعه اجتماعی چیست؟)

این موضوع  یک چالش جهانی است. نمونه هایی از چین ، هند ، آفریقا و به وضوح نشان دهنده نیاز به راه حل های هوشمندانه تر برای مقابله با رشد انبوه جمعیت ، مهاجرت روستایی به شهری و کاهش منابع است.

نکته آخر این که ما باید شهرهای خود را متحول کنیم. نه فقط یک بار بلکه به طور مداوم این تغییر رقم بخورد و این تحول چیزی جز شهر هوشمند نیست. این موضوع می تواند یک هدف بلند مدت باشد و شهرها می توانند به تدریج در جهت توسعه چنین زیرساخت های جامع تلاش کنند ، و به لایه های «هوشمندی» شهر خود در طی یک برنامه جامع برسند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا