اخبارکرونا

شهر هوشمند؛راهكار مهار ویروس کرونا

هم اكنون سرتاسر جهان درگير شيوع بيماری كروناست.استفاده از تجربيات موفق كنترل اين ويروس می‌تواند به مهار کرونا کمک کند.
سنگاپور و كره جنوبی با استفاده از فناوری در مهار ويروس كرونا بسیار موفق عمل کردند.در ادامه نقش استفاده از “شهر هوشمند”برای مقابله با کرونا را بررسی می‌کنیم.


کره جنوبی و سنگاپورچگونه مانعی در برابر شیوع ویروس کرونا شدند؟

کره جنوبی و سنگاپور برای متوقف کردن شیوع بیماری کرونا از یک رویکرد هوشمندانه در شهر استفاده می‌کنند. هر دو کشور برای شناسایی افرادی که در معرض ویروس قرار گرفته اند و همچنین افرادی که با فرد آلوده ارتباط برقرار کرده اند ،از ردیابی مخاطب بهره‌مند شده‌اند. این روند به‌صورت دستی، کاری زمان بر است اما استفاده از تکنولوژی‌های نوین و برنامه‌های تحلیل داده روند این کار را سرعت می‌بخشد.

کره جنوبی

کره جنوبی برای اجرای طرح ردیابی مخاطب از مرکز جامع داده خود که اصطلاحا ” شهر هوشمند” نام دارد استفاده کرد. کره جنوبی از سال ۲۰۱۸در حال ساخت و توسعه “شهر هوشمند است.
در صورت نبود سامانه “شهر هوشمند”کره جنوبی میبایست برای شناسایی ناقلین از چندین منبع مختلف داده های مربوط به افراد مبتلا را جمع آوری می‌کرد، حالا با وجود این سامانه درخواست اطلاعات و پاسخ در یک مکان پردازش می شود.البته دولت کره جنوبی گفته است از داده‌های این مرکز فقط در هنگام بحران و مواقع اضطراری استفاده خواهد کرد.

دیوید هیمن ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت *Smart City Works ، گفت: ردیابی مخاطب رویکرد اصلی بهداشت عمومی کشور‌های توسعه یافته هنگام کنترل بیماری‌های عفونی نظیر کروناست.
وی گفت: “پیدا کردن کسانی که افراد بیمار با آن‌ها تماس و ارتباط داشته اند ، مهمترین روش مهار بیماری کرونا است.
واقعیت این است که افراد بدون علائم می‌توانند به ویروس کرونا آلوده شوند ، و تاخیر دو هفته‌ای بین ابتلا و ظهور علائم بیماری ،شناسایی بیماران را دشوار می‌کند. استفاده از فن آوری های مبتنی بر مکان‌یابی مخاطب می‌تواند به دولت ها کمک کند تا افرادی که به این ویروس آلوده شده اند را ردیابی کنند.

سنگاپور

آژانس فناوری دولتی سنگاپور برنامه‌ای به نام TraceTogether را در ۲۰ مارس با همکاری وزارت بهداشت راه اندازی کرد. برنامه TraceTogether با استفاده از سیگنال های بلوتوث از راه دور یک تلفن را به کاربر دیگری که در آن نزدیکی است متصل می‌کند.

شهر هوشمند؛راهكار مهار ویروس كرونا


این برنامه سوابق نزدیکی و ارتباط افراد را به مدت ۲۱ روز در تلفن کاربر ذخیره می‌کند اما شامل اطلاعات مکان آن‌ها نمی‌باشد. با این که شهروندان سنگاپور ملزم به استفاده از این برنامه نیستند بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر پس از راه اندازی آن را دانلود کردند. . داده به طور خودکار با دولت به اشتراک گذاشته نمی‌شود تنها در صورت لزوم برای شناسایی افراد ناقل بیماری داده‌ها رمزگشایی خواهند شد .

آیا تنها کره جنوبی و سنگاپور از این روش برای مهار ویروس کرونا استفاده کردند؟

چین از یک روش مشابه برای ردیابی وضعیت سلامتی یک فرد در شهرهایی که آمار مبتلایان آنان به ویروس کرونا بالاست، استفاده کرد. افراد در این روش برای دسترسی به وسایل نقلیه عمومی مجبور بودند از برنامه استفاده کرده و وضعیت خود را به اشتراک بگذارند.

محققان دانشگاه آکسفورد نیز برنامه مشابهی را پیشنهاد کردند که می‌تواند فرایند دستی ردیابی مخاطب را به برنامه دیجیتالی تبدیل کند. یک کارآفرین در السالوادور برنامه مشابهی را برای تلفن های اندرویدی ایجاد کرده است و به دنبال پشتیبانی دولت برای گسترش آن است.
در ایالات متحده آمریکا نیز یک لایحه برای حمایت از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری کرونا و ردیابی بیماران به مجلس سنا ارائه شد. این لایحه ۵۰۰ میلیون دلاری در چهارشنبه شب تصویب شد و طبق آن قرار است این بودجه صرف جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مرتبط با ویروس کرونا شود.

چالش اصلی؛آیا استفاده از روش ردیابی مخاطب نقض حریم افراد است؟

چالش منحصر به فرد هنگام شیوع کرونا برای استفاده از روش ردیابی مخاطب ، محافظت از حریم خصوصی افراد است. هیمن اذعان دارد که تعداد زیادی از مردم در برابر دولت و شرکت های بزرگ داده ،از ارائه اطلاعات خودداری می‌کنند.
چالش این است که باید بین منافع عمومی برای حمایت از سلامت انسان در هنگام بحران و حفظ حریم شخصی تعادل برقرار شود.
هیمن معتقد است که کلید اساسی برای حل نگرانی های مربوط به حریم خصوصی؛ناشناس کردن داده ها و دادن کنترل هرچه بیشتر افراد به اطلاعات شخصی‌شان است.
وی گفت: “جزئیات شخصی که ممکن است هویت افراد مانند نام کاربر را آشکار کند ، نباید جمع آوری شود یا دسترسی به آن‌ها فقط برای اهداف خاص بهداشتی رمزگذاری شود و همچنین داده ها باید پس از استفاده حذف شوند.

*Smart City Works یک شتاب دهنده تجاری نسل بعدی است که می تواند سرمایه گذاری های ریسک پذیر را به سرعت به سمت تجاری سازی سوق دهد ،و به کاهش ریسک سرمایه گذار کمک کند. این سازمان در هنگام شیوع کرونا مشغول به استفاده از فناوری برای ایجاد فاصله اجتماعی است تا از بهداشت عمومی جوامع حفاظت کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا