گزارش عملکرد

سواد مالی در خانه کودک سورن

سواد مالی ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت ها و رفتارهای مالی لازم برای تصمیم گیری صحیح مالی و سرانجام دستیابی به وضعیت مساعد اقتصادی در زندگی یک فرد است.


چرا سواد مالی؟

توانایی درک این مسئله که پول در جهان چگونه کار می‌کند و چه کار می‌کند، چگونه کسی موفق می‌شود که درآمد کسب کند یا آن را بسازد، چگونه این شخص پولش را مدیریت می‌کند، چطور آن را سرمایه گذاری می‌کند تا مقدارش را افزایش دهد، چگونه این شخص هدیه می‌دهد تا به دیگران کمک کند و …
برای زندگی در دنیای امروز با پیچیدگی‌های اقتصادی که مسائل سیاسی و اجتماعی و … حاکم بر جامعه اقتصاد را به سرعت تحت تآثیر قرار می‌دهد و ترویج مصرف گرایی رشد چشم‌گیری دارد، داشتن حداقل سواد مالی برای تک‌تک افراد امری ضروری و حیاتی است زیرا که هر شخص در طول حیات خود در هر طبقه اجتماعی و هر سطح از درآمد با انواع معاملات اقتصادی از قبیل، خرید مایحتاج روزمره زندگی، خرید خودرو، خرید ملک، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، دریافت وام و …. مواجه می‌شود که کسب موفقیت و احساس رضایت‌مندی از آنها با اتخاذ تصمیماتی آگاهانه و مؤثر در سایه‌ی داشتن سواد مالی محقق می‌شود.

هدف آموزش سواد مالی به کودکان

هدف آموزش سواد مالی به کودکان این است که کودکان بتوانند از نظر مالی توانمند شوند. اين توانمندي به اين معنا است كه كودك در موقعيت هاي مختلفي كه با پول سر و كار دارد بتواند با در نظر گرفتن همه جوانب، تصميم صحيح را بگيرد.اين توانمندى زمانى به دست مي آيد كه كودك بتواند با مفاهيمی مانند پس انداز،درآمد و خريد و … آشنا شود.

آموزش سواد مالی در خانه کودک سورن

آموزش سواد مالى براى همه كودكان اهميت به سزايي دارد چون سرنوشت حرفه ها و مشاغل محتلف در آينده به علت پيشرفت سريع تكنولوژي در هاله اى از ابهام است و آن چه كه عامل تمايز افراد در آينده خواهد شد مهارت هاى پايه اى نظير سواد مالى است. اما كودكان آسيب ديده اجتماعي مدرسه سورن بيشتر از هر دانش آموز ديگرى نياز به يادگيرى مهارت هاى مرتبط با پول دارند؛ زيرا همين مهارت هاست كه به آن ها فرصت اين را می‌دهد تا شرايط زندگى خود را بهبود و توسعه دهند و از چرخه آسيب اجتماعي خارج شوند.
سواد مالي از مؤلفه هاى مهم آموزش كارآفرينى به كودك در مدرسه سورن است.یک کارآفرین بیش از هر موضوعی باید با مفاهیم مالی و پولی آشنا باشد.
سواد مالی در متد سورن با آموزش مهارت هايى نظير خلاقيت،هدف گذارى،تفكر سيستمى و كل مساله و كار تيمى و مهارت توليدگرى پيوند خورده است.
در كلاس هاى سواد مالى خانه كودك سورن دانش آموزان از طريق بازى، نمايش و كتابخوانى با مفاهيم مختلف اين حوزه و همچنين خلاقيت و نوآورى و حل مسئله براى حل چالش هاي مختلف مواجه می‌شوند. شايان ذكر است آموزش سواد مالى با ديگر مواد آموزشى خانه كودك سورن نظير کشاورزی و گلخانه پيوند نزديكى دارد و بسيارى از مفاهيم سواد مالى در بستر فعاليت هاى گلخانه به عرصه ظهور می‌رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا