مقالات

بهداشت حقوقی چیست؟

وقتی صحبت از بهداشت می شود اولین مطلبی که به ذهن متبادر می شود، حوزه سلامت جسمانی و رعایت نکات مربوطه است. اما واقعيت اين است که در دنیای امروزه سلامت یک مساله تک بعدی نیست و زمینه های مختلفی اعم از سلامت روانی، اجتماعی و حقوقی دارد. لازمه سلامت و سالم بودن رعایت نکات بهداشتی مربوط به هر زمینه است. رعایت نکته های مربوط به بهداشت فردی و پزشکی منجر به سلامت جسمانی فرد می شود. پزشکان همواره به آحاد جامعه توصیه می کنند که بهداشت را در زندگی خود رعایت کنند، آزمایشات سالانه را انجام دهند و به طور کلی سعی مي‌كنند با افزایش آگاهی افراد ، از ابتلای آن ها به بیماری های مختلف و متعاقبا شیوع آن در جامعه جلوگیری کنند.


چرا بهداشت حقوقي دارای اهميت است؟

با مقدمه فوق ، راحت تر می توان بهداشت حقوقی را شرح داد. مسلما یکی از بهترین راه های افرایش سلامت و کاهش مشکلات حقوقی افراد جامعه، افزایش آگاهی آن ها نسبت به حقوق و همچنين تکالیف خود می باشد. پدر و مادری که از حقوق و تکالیف قانونی خود نسبت به همدیگر و فرزندانشان، اطلاعات کافی داشته باشند، در رفتار  خود معقولانه برخورد کرده  و تصمیمات صحیح تری نسبت به کسانی که بدون اطلاعات وارد این جرگه می شوند اتخاذ می کنند.

 شرکایی که بر قوانین و مقررات حاکم بر روابط بین خودشان و مشتریانشان  همینطور  روابطشان با دولت، ادارات مالیات و غیره مسلط باشند مسلما تعاملات صحیح تری خواهند داشت و در عرصه تجارت و رقابت پیشی خواهند گرفت. امروزه بهداشت حقوق  کسب و کار، یکی از چالش های اصلی در جامعه تجاری است چرا که فقدان آموزش مناسب و عدم آگاهی صاحبان تجارت، منجر به بروز پرونده های متعدد حقوقی در دادگاه ها و دیگر مراجع دادگستری مانند کمیسون های مالیاتی و گمرگی و غیره گردیده است.

بهداشت حقوقی خانواده

در حوزه بهداشت حقوق خانواده سخن ها بسیار است. خوشبختانه امروزه در شهر های بزرگ فرهنگ استفاده از مشاور روانشناسی ازدواج در حال رشد است و روز به روز نیز افزوده می شود. اما بهره مندی از مشورت حقوقی همچنان محجور مانده و متاسفانه بخش عظیمی از دعاوی خانواده، نشات گرفته از فقدان دانش کافی از مقوله ازدواج و حقوق و تکالیفی است که قانون بر زوجین بار می کند.

چگونه می‌توان به بهداشت حقوقی دست يافت؟

یکی از روش های تحصیل بهداشت حقوقی، تنطیم قرارداد مناسب بین طرفین قرارداد است. قوانین مختلف و مواد قانونی بسیار زیادی برای تنطیم قرارداد ها وجود دارد، که آشنایی با تمام آن ها برای افراد جامعه نه ممکن است و نه مطلوب. مسلما قرار بر این نیست که تمام افراد بر تمام قوانین جاری و ساری کشور آگاه باشند اما این توقع می رود که اشخاص در زمینه فعالیت خودشان یا آگاهی پیدا گنند و یا از شخص آگاهی کسب مشورت کنند. تجربه نشان داده عدم تنطیم قرارداد ها مطابق با قانون و لحاظ نکردن مصلحت طرفین ،عدم پیش بینی شرایط اقتصادی کشور در قرارداد و از این دست مسایل منجر به ایجاد اختلافات زیادی بین اشخاص حقیقی و حقوقی گردیده که بعضا با نابودی بسیاری از بنگاه های اقتصادی همراه بوده است.

مرتبط با:حقوق کسب و کار چیست؟

نویسنده:سیما قربانی
وکیل پایه یک دادگستری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا