استارتاپ‌ احتماعیمقالات

خورشیدی برای مناطق محروم

Solar Sister نوآوری اجتماعی

Solar Sister شبکه ای از زنان آفریقایی است که انرژی خورشیدی پاک و مقرون به صرفه ای را برای جامعه به ارمغان می آورد.


بحران دسترسی به برق در کشور‌های توسعه نیافته

۱.۶ میلیاردها نفر در این سیاره دسترسی به برق ندارند که از این میان ۷۰٪ زنان ساكن كشورهای در حال توسعه هستند.
آنان برای تامین روشنایی موردنیاز خود به فانوس های نفتی و شمع و دیگر روش های سنتی تکیه می‌کنند.
در این کشورها حداکثر ۴۰ درصد از درآمد خانواده صرف انرژی‌ هایی می‌شود که در عین گران و غیرقابل دسترس بودن،خطرناک نیز هستند.
در صحرای آفریقا ، جایی که سه چهارم جمعیت بدون دسترسی به انرژی‌های مدرن زندگی می کنند، زنان اغلب بیشترین فشار فقر انرژی را تحمل می کنند. استفاده از چراغ های نفتی و تنورهای هیزمی ، کارهای ساده روزمره نظیر پخت و پز یا تامین معاش را در این مناطق برای زنان به یک چالش بزرگ تبدیل کرده است.

Solar sister یک کارآفرینی اجتماعی نوآور

Solar sister یک انقلاب انرژی سبز است که توسط گروهی از زنان کارآفرین تاسیس شده است.
Solar sister که در مناطق روستایی آفریقا بنگاه کارآفرینی اجتماعی راه اندازی کرده است، زنان را استخدام می‌کند ، آموزش می‌دهد و از زنان برای تبدیل شدن به تاجران این شرکت پشتیبانی می‌کند.
زنان مصرف کننده اصلی انرژی خانگی هستند و مسئولیت جمع آوری چوب یا خرید نفت را در جوامع فقیر بر عهده دارند. در چند سال گذشته پیشرفت های چشمگیری در فن آوری و طراحی محصولات میکرو خورشیدی حاصل شده است ، بنابراین گزینه جایگزین در دسترس و مقرون به صرفه برای فانوس های نفتی غیر ایمن این انرژی ها هستند. اما فقدان سیستم توزیع که بتواند به دهکده های روستایی دورافتاده برسد مانع اصلی استفاده از انرژی خورشیدی در این مناطق است.


این زنان به فروش که لامپ های خورشیدی ، شارژرهای تلفن همراه و اجاق برقی خورشیدی در سطح این مناطق می‌پردازند. آنان با استفاده از شبکه های اجتماعی سنتی خود نظیر خانواده، دوستان و همسایگان کانال توزیع Solar sister در مناطق روستایی و دورافتاده فراهم می‌کنند و از سوی دیگر دسترسی آسان به انرژی برای مردم محروم این مناطق فراهم می‌شود.
Solar Sister تاکنون شبکه ای از بیش از ۳۸۰۰ کارآفرین زن ایجاد کرده است که امکان دسترسی ۱.۵ میلیون نفر در اوگاندا ، تانزانیا و نیجریه را به انرژی پاک فراهم کرده است.

Solar Sister برای حل چه مشکلی تلاش می کند؟

Solar Sister به عنوان کارآفرینی اجتماعی با زنان در جوامع روستایی در شرق آفریقا همکاری می کند: اوگاندا ، رواندا و سودان جنوبی. فقر انرژی در این مناطق بسیار گسترده است و تنها ۵٪ از خانوارها به برق دسترسی دارند. بیشتر خانواده ها کشاورز هستند و درآمد آنها کمتر از ۲ دلار در روز است. بیشتر زنان ، مشتاق این فرصت هستند که با کسب درآمد از خانواده خود حمایت کنند اما برای رشد و پیشرفت نیاز به حمایت و آموزش دارند. بسیاری از آنها مادران مجرد هستند و این تنها منبع درآمدی است که با آن زندگی فرزندان خود را تأمین می کنند.
برخی معلم یا کارمند هستند و درآمد آنها ناکافی و گاه نامنظم هستند.

نوآوری اجتماعی Solar sister برای فقرزدایی و تسهیل توسعه اجتماعی

مهمترین قدم برای پایان دادن به فقر ، ایجاد فرصت های شغلی و درآمد است.
Solar sister با فراهم کردن فرصت شغلی برای زنان زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی را فراهم می‌کند. Solar sister عمداً روی زنان تمرکز می کند زیرا نه تنها از نظر فرصت شغلی در مناطق توسعه نیافته نادیده گرفته می شوند بلکه آنها اصلی ترین عامل سازگاری و پذیرش فناوری در خانواده هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا