اخبارکرونا

آیا کرونا نیم میلیارد نفر را به زیر خط فقر خواهد برد؟

کرونا بدون شک فقر را در جهان گسترش خواهد داد؛بنیاد آکسفام برنامه عملی را ارائه داده است که کمک های نقدی برای کاهش تأثیر این بیماری همه گیر را به کشورها ارائه می دهد.


بحران کرونا و فقر بی سابقه در دنیا

با فزاینده شدن شمار مرگ و میر ناشی از کرونا ، بنیاد آکسفام اعلام کرد این بیماری می‌تواند بیش از نیم میلیارد نفر را به سمت فقر در ستاسر جهان سوق دهد.  صندوق بین المللی پول و نشست جهانی سالانه این بحران را عمیق تر از سقوط مالی جهانی ۲۰۰۸ توصیف می‌کند.

این یروس که موجب کشته شدن بیش از یک میلیون نفر و ویرانی در اقتصادهای جهان شده است ، می تواند حدود نیم میلیارد نفر را به فقر سوق دهد.
صندوق بین المللی پول تأثیر بحران بر فقر جهانی را به دلیل كاهش درآمد یا مصرف خانوار محاسبه كرد.

فقر جهانی بی سابقه در سه دهه گذشته

برآوردها نشان می دهد ، فقر جهانی برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ در جهان افزایش خواهد یافت ، این امر
می تواند برخی از کشورها را به سطح فقر مطلق بازگرداند که آخرین بار در حدود سه دهه قبل دیده شده است.

تحلیلگران گزارش با استفاده از چندین سناریو ، با در نظر گرفتن تعاریف مختلف فقر بانک جهانی – از فقر شدید ، تعریف شده با زندگی ۱.۹۰ دلار در روز یا کمتر ، تا خطوط فقر بالاتر زندگی با کمتر از ۵.۵۰ دلار در روز شرایط جهان را تحلیل کردند.

طبق اصلی ترین تحلیل ، آکسفام معتقد است که تعداد افرادی که در فقر شدید زندگی می کنند از ۴۳۴ میلیون نفر به ۹۲۲ میلیون نفر در سراسر جهان افزایش می‌یابد.

در همین تحلیل تعداد افرادی که زیر آستانه روزانه ۵.۵۰ دلار زندگی می کنند ، ۵۴۸ میلیون نفر افزایش یافته و به ۴ میلیارد نفر می رسد.
طبق این تحلیل زنان بیشتر از مردان در معرض خطر هستند ، زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که کار خود را از دست داده و در اقتصاد غیر رسمی با حقوق کمتر کار کنند.

هفته گذشته بانک جهانی اعلام کرد که در صورت بدتر شدن شرایط ، فقر در شرق آسیا و منطقه اقیانوس آرام می تواند ۱۱ میلیون نفر افزایش یابد.

برنامه عملیاتی آکسفام و هم افزایی کشورهای توسعه یافته

برای کمک به کاهش تأثیرکرونا ، آکسفام یک برنامه عملیاتی شش مرحله ای پیشنهاد کرد که کمک های نقدی  و وام را به افراد و مشاغل نیازمند می دهد و همچنین خواستار لغو بدهی کشور‌های در حال توسعه ، حمایت بیشتر از صندوق بین المللی پول می شود.

در کل ، دولت های سراسر جهان برای حمایت از کشورهای در حال توسعه باید حداقل ۲.۵ تریلیون دلار را سمت این کشور‌ها روانه کنند.در غیر این‌صورت ،اگر کشورهای در حال توسعه قادر به مقابله با تأثیرات بهداشتی و اقتصادی کرونا نباشند ، بحران ادامه خواهد یافت و آسیب های بیشتری را به همه کشورهای ثروتمند و فقیر وارد می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا