گزارش عملکرد

آموزش سواد زیست محیطی در خانه کودک سورن

کشاورزی بخش ضروری و با اهمیت هر جامعه است. برای یک کشور زراعت و کشاوررزی بیشترین ارزش اقتصادی را دارد از همین رو آشنایی نسل آینده با کشاورزی بسیار مهم و حیاتی است.


سواد زیست محیطی چیست؟

امروزه محیط زیست در سطح جهانی و ملی در معرض تهدیدهای جدی قرار دارد و تغییراتی که انسان در محیط زیست ایجاد می‌کند و بی مسئولیتی و نا‌آگاهی درباره مسائل زیست محیطی، سبب بروز مشکلات بسیار در محیط زیست شده و اثرات نامطلوب آن رو به افرایش است، بنابراین داشتن شهروندانی با سواد زیست محیطی، ضرورتی انکار ناپذیر است.

سواد زیست محیطی دانش و درک موقعیت و وضعیت محیط زیست در کره زمین و مسائل موثر برآن، به ویژه مسائل مرتبط با هوا، ‌اقلیم ، زمین، غذا، انرژی، آب و زیست بوم‌ها است.این سواد همچنین به شناخت و آشنایی نزدیک با چشم‌اندازهای طبیعی و اُنس با حیات طبیعی اشاره دارد. این اُنس و آشنایی مستلزم نگرشی کل نگر به مسائل محیطی پیرامون است. کل‌نگری در مسائل محیطی بدین معناست که مشکلات را بدون ارتباط با هم دیگر نمی‌توان مورد بررسی قرار داد.

آموزش محیط زیست به کودک

کودکان افرادی هستند که آینده بشریت و جوامع را می‌سازند. با توجه به بحران های محیط زیستی و کمبود منابع در آینده،آموزش کودکان نسبت به طبیعت از اهمیت زیادی برخوردار است.کودکانی که در آینده نقش های اجتماعی متفاوتی را می‌پذیرند باید نسبت به محیط خود رفتاری کنشگرانه داشته باشند و آگاهانه از منابع استفاده کنند.توسعه پایدار جوامع را همین استفاده آگاهانه از منابع رقم خواهد زد.

آموزش سواد زیست محیطی به کودک شامل آشنایی و نشان دادن محیط طبیعی به او،آموزش سبک زندگی که منجر به کاهش مصرف گرایی و استفاده درست از منابع شود و آموزش بهره‌برداری پایدار از محیط زیست به منظور رفع نیاز‌ها خواهد بود.

یکی از روش های بالابردن سواد زیست محیطی کودکان آشنا کردن آنان با کشاورزی و استفاده بهینه از منابع طبیعی است.

چرا آموزش کشاورزی؟

آموزش کشاورزی و گنجاندن آن در برنامه درسی از منظر آینده پژوهی قابل تامل است. پایه و اساس زندگی یک فرد در اجتماع از کشاورزی تأمین می‌شود زیرا بدون صنعت کشاورزی، تقاضا برای مواد غذایی برآورده نمی شود و چرخ اقتصاد به راحتی نمی‌چرخد. با افزایش فزاینده و بی رویه جمعیت کره زمین نیاز به منابع غذایی بیش از پیش انسان و جوامع را تهدید می‌کند. راهکار کشور های توسعه یافته برای حل بحران کمبود منابع غذایی آموزش کشاورزی به کودک و نوجوان برای ترویج و توسعه آن در سطح جامعه است.نیاز به منابع غذایی بیشتر در آینده به معنای نیاز به جایگاه های حرفه‌ای و شغلی مرتبط با این حوزه است.نکته حائز اهمیت دیگر با توجه به آینده بشریت و کره زمین  حفظ محیط است؛گنجاندن آموزش کشاورزی به نسل آینده اهمیت محیط زیست و حفظ آن را درون این نسل نهادینه می‌کند.

جنبه دیگر آموزش کشاورزی این است که می‌تواند به رشد و توسعه فردی و مهارت های نرم کودک کمک شایانی کند؛ برای مثال کودکی که با گیاه و کشاورزی سر و کار دارد به دلیل فرآیند مرحله ای و زمان‌بر این حوزه برای رسیدن به هدف صبر را خواهد آموخت؛چالش ها و مسائل مراحل کاشت،داشت و برداشت، او را به سمت تفکر خلاق،تفکر سیستمی و نگاه انتقادی برای حل مسئله سوق می‌دهد.

 مزایای آموزش کشاورزی به کودکان

  • شکوفا شدن خلاقیت
  • افزایش حس ارزشمندی
  • هماهنگی با طبیعت و محیط
  • صبر
  • کارگروهی
  • اهمیت به طبیعت
  • مسئولیت پذیری
  • مهارت ارتباطی
  • تمرکز (از جمله فعالیت‌هایی است که تمام حواس کودکان را درگیر و به رشد آن‌ها کمک می‌کند)

گلخانه سورن و آموزش کودک

به دلیل تاثیراتی که آموزش کشاورزی دارد و ارتباط تنگاتنگ آموزش کشاورزی با دیگر برنامه های آموزشی مدرسه (نظیر سواد مالی) مدرسه سورن تصمیم گرفت در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در راستای اهداف آموزشی خود که آموزش کارآفرینی به کودک است آموزش کشاورزی را در برنامه تحصیلی دانش آموزان تحت پوشش خود بگنجاند.
این کودکان آسیب دیده اجتماعی بیشتر از هر کودک دیگری نیازمند بسترهایی هستند تا بتوانند استعداد خود را بروز دهند و در آینده از معضلاتی که زندگی اجتماعی آن ها را تهدید می‌کند دور بمانند.همچنین آموزش کشاورزی نیازمند یک زیرساخت تخصصی کشاورزی نیزهست؛ زیرا نمونه‌هایی با مقیاس کوچک یا آموزش‌های تئوری، بازخورد واقعی و عملی برای یادگیری کودکان ندارند، اما فضاسازی برای فعالیت‌هایی از جنس تجربه‌های آزادانه ، در بسترهایی تخصصی، دقیقاً آن چیزی است که یادگیری واقعی را به دنبال خواهد داشت. امروز می‌دانیم که تجربیات دوران کودکی از برخورد با پدیدهای واقعی، علایق و ترجیحات ما را شکل می‌دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا