گزارش عملکرد

آموزش سواد دیجیتال در خانه کودک سورن

با پیشرفت فناوری در طول سال‌های اخیر، اکنون ما در دنیایی زندگی می کنیم که توسط کامپیوتر و ابزارهای مختلف احاطه شده و به جلو می‌رود. تسلط بر فناوری در زندگی روزمره ما اهمیت سواد دیجیتالی را نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان نیز برجسته می‌کند.


سواد دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

دنیای دیجیتال مزایا و معایب عظیمی را برای همه به ارمغان می‌آورد ،از همین رو، استفاده بدون درک صحیح از فن آوری، میتواند زندگی افراد را به مخاطره بیندازد.همه ما می دانیم که ادبیات سنتی به چه معنی است. سواد آموزی توانایی خواندن و نوشتن است. اما در دنیای دیجیتال امروز، سواد خواندن دیگر کافی نیست. این مهم است که کودکان نیز با سواد دیجیتال آشنا  شوند.کودکان با درک سواد دیجیتال در یک مزیت بزرگ قرار دارند. در دنیایی که به هم وصل باشد، بچه ها از سنین پایین مهارت های دیجیتالی را می آموزند. بسیاری از این مهارت های فنی در کلاس و در نیروی کار ضروری است.

اهمیت آموزش سواد دیجیتال به کودکان

آموزش مهارت های سواد آموزی دیجیتال به دانش آموزان بسیار مهم است. دانش آموزان باید بتوانند  فن آوری مورد استفاده را درک کنند تا بتوانند با خیال راحت و کارآمد از آن استفاده کنند. سواد دیجیتال به معنای دانستن نحوه گرفتن سلفی یا استفاده از اینستاگرام نیست؛ سواد دیجیتالی به معنای درک فن آوری و استفاده مناسب از آن است. یکی از روش های نزدیک کردن دانش آموزان به فضای فناوری آموزش کد نویسی به آنان است.

این امر زمانی اهمیت پیدا میکند که بدانیم برای ایجاد یک فضای یادگیری خلاقانه، باید محیط آموزشی برای کودکان ایجاد کرد که دربرگیرندهٔ پروژه‌های عملی، کار گروهی، بازی و سرگرمی باشد تا هرگونه خستگی و کسالت از فضای آموزشی حذف گردیده و کودکان با شور و شوق دست به یادگیری مسائل جدید بزنند. متودولوژی‌های آموزشی به کار گرفته شده در مورد کودکان حاکی از آنند که بچه‌ها در قالب کارهای گروهی و تیمی، چیزهای جدید را بهتر یاد می‌گیرند و این یادگیری زمانی دوچندان می‌شود که آمیخته با بازی و سرگرمی باشد. متد های آموزشی مرتبط با سواد دیجیتال کودک نیز آمیخته با بازی و سرگرمی است.
از مهم‌ترین دلایل توجه کشورهای پیشرفته‌، به آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان، تاثیرات این علم در ساخت آینده‌ی کشور‌ها، توانمندی کودکان و نوجوانان و امکان تولید ارزش و ثروت و همچنین تأثیرات روانشناسی این آموزش‌ها بر کودکان و نوجوانان می‌باشد. برنامه نویسی به‌طور چشم‌گیری قدرت حل مساله‌های مختلف در زندگی حال و آینده را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌دهد.
لزوم یادگیری برنامه‌نویسی برای نسل‌های جدید منجر گردیده تا کشورهای تراز اول دنیا تمام تلاش خود را به کار ببندند تا بستری برای رشد، توسعه و خودباوری نسل جدید در زمینهٔ علوم کامپیوتری به‌خصوص برنامه‌نویسی فراهم سازند.

مزایای آموزش سواد دیجیتال به کودک

آموزش برنامه نویسی به کودک علاوه بر آن که جایگاه شغلی او را در دنیای تکنولوژی تثبیت می‌کند، ویژگی های زیر را نیز در وجود کودک و نوجوان تقویت می‌کند:

  • خود شکوفایی
  • توانایی حل مسأله
  • توانایی تفکر منطقی
  • رشد خلاقیت
  • تقویت قدرت استدلال و تفکر انتقادی
  • درک مفاهیم انتزاعی
  • آموزش کار گروهی
  • آموزش سخت‌کوشی

آموزش سواد دیجیتال در خانه کودک سورن

کودکان آسیب دیده اجتماعی یک شکاف دریافت آموزش های با کیفیت و مبتنی بر شرایط آینده را دارا هستند. از آنجایی که دنیای آینده مبتنی بر تکنولوژی است؛خانه کودک سورن در برنامه آموزشی خود آموزش مفاهیم سواد دیجیتال و استفاده از آن را گنجانده است.این آموزش ها در تکمیل هدف سورن که کارآفرینی کودک است، می‌باشد.
آموزش کد نویسی و مهارت های دیجیتال علاوه بر آن که فرصت های شغلی برابرتری را در آینده برای این کودکان آسیب دیده مهیا می‌کند، در کوتاه مدت نیز مهارت های دیگری نظیر تفکر خلاق،حل مسئله و تفکر انتقادی را نیز در کودک به وجود می‌آورد. همچنین تجربه عرصه های جدید و متفاوت با نظام آموزشی کلاسیک به دانش آموزان سورن این امکان را می‌دهد که استعداد و علاقه خود را بهتر درک کنند و در مسیر آن قدم بردارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا