گزارش عملکرد

آموزش سواد اجتماعی و مهارت‌های تفکر در خانه کودک سورن

مهارت های ارتباط اجتماعی و تفکر یکی از مهمترین توانایی‌هایی است که هر فرد برای موفقیت در عصر حاضر باید آن‌ها را فرا گرفته و در مسائل مختلف زندگی به کار ببندد.


مهارت های اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

مهارت های اجتماعی به معنی توانایی برقراری ارتباط با دیگران به‌طور مؤثر و کارآمد است. مهارت های ارتباطی در عرصه اجتماع، سرمایه ای مهم برای هر فرد در راه موفقیت به شمار می رود. ارتباط های انسانی در جوامع مختلف دارای پیچیدگی های خاصی است که در موارد بی شماری عدم آگاهی افراد نسبت به چگونگی برقراری ارتباط مناسب و مطلوب با یکدیگر، موجب بروز کشمکش و جدل های زیادی شده است. مهارت های اجتماعی متداول شامل: مهارت در تشخیص خصوصیات گروه، مهارت در ارتباط با دیگران، مهارت در گوش دادن و مهارت در ارتباط کلامی و غیر کلامی است. پیشرفت، تقویت و تسلط بر مهارت های ارتباطی موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد که این امر می تواند از جمله استراتژی های طولانی جهت حصول موفقیت قلمداد شود. افزایش تسلط بر مهارت های موثر ارتباطی، توانایی افراد در زندگی شغلی و فردی را ارتقا خواهد داد.

مهارت تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از مهارت های تفکر، مجموعه مهارت های اساسی و پیشرفته ای است که بر فرایندهای ذهنی فرد تسلط دارد.درگذشته این گونه تصور می شد که مهارت های تفکر فقط یک استعداد خاص است که بعضی از افراد دارای این استعداد و عده ای فاقد این استعداد می باشند؛ استعدادی که ارثی و خدادادی است. امروزه کاملا این نظریه رد شده  است و عقیده برآن است که این مهارت ها قابل آموزش و یادگیری هستند و ضرورت دارد که در امر تربیت، فرصت هایی فراهم شود تا افراد بتوانند از سنین پایین این مهارت ها را آموخته و در اثر تمرین و ممارست بر آنها مسلط و ماهر شوند.

تاثیر آموزش سواد اجتماعی و مهارت تفکر بر کودکان

  • کسب مهارت تفکر منطقی
  • افزایش اعتماد به نفس و فن بیان
  • کسب مهارت کارگروهی و جمعی
  • کسب مهارت بیان عقاید خود
  • ارتباط و گفتگوی موثر
  • کنترل خشم
  • همدلی
  • خلاقیت
  • نوآوری
  • حل مسئله

سواد اجتماعی و مهارت تفکر در خانه کودک سورن

آموزش مهارت های ارتباطی و اجتماعی و مهارت تفکر به کودکان آسیب دیده اجتماعی از اهمیت شایانی برخوردار است؛ زیرا این کودکان از جامعه طرد شده و در بستر خانواده نیز نمیتوانند این مهارت ها را بیاموزند. سورن برای آموزش سواد اجتماعی و مهارت های تفکر در مدرسه خود از شیوه و ابزاری به نام فبک بهره می‌گیرد.
فبک(فلسفه برای کودکان و نوجوانان) به معنای آموزشِ آرای فیلسوفان به آنها نیست بلکه فرصتی است برای ایجاد یک اجتماع پژوهشی از کودکان و نوجوانان و تمرین برخی از مهم‌ترین مهارتهای اندیشه‌ورزیِ فردی و گروهی نظیر کامل گوش دادن، منسجم و شفاف سخن گفتن، پرسش گری، استدلال کردن،داوری کردن، تحمل مخالف، مطالبه‌ی دلیل، توجه و احترام به نظرات دیگران، خودتصحیحی، خودآیینی، خود را ابراز و ارزیابی کردن و در معرض نقد قرار دادن و …
این روش علاوه بر آموزش تفکر نقادانه، حل مسئله، مهارت هایی نظیر ارتباط موثر،کار تیمی و مسئولیت پذیری را به شیوه ای کاملا تعاملی به کودکان می‌آموزد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا