مقالات

آموزش خدمت محور دنیا را تغییر می‌دهد؟

وقتی میخواهید به بهترین شکل، محتوایی را در مورد اهمیت جامعه و مسئولیت پذیری اجتماعی بیان کنید، آموزش خدمت محور بهترین فرصت را برای شما فراهم می کند. مؤثرترین راه برای دانش آموزان برای اینکه مفاهیمی همچون همدلی، خدمت رسانی و قابل اتکا بودن را یاد بگیرند در مسیر آموزش خدمت محور اتفاق می‌افتد.


آموزش خدمت محور روش نوين آموزش در دنيای امروز

ماهیت اصلی آموزش خدمت محور راهی برای آموختن و یادگرفتن را نشان مي‌دهد که طی آن نه تنها  افراد از آن سود می‌برند که جامعه هم از آن بهره‌مند می شود. مدل آموزش خدمت محور این‌گونه است که محتوایی در کلاس آموزش داده می شود که قابل اجرا در جامعه باشد.
در نتیجه ی آن به هرکس که در این روند حضور دارد فایده می‌رساند. با این‌که این مدل آموزشی از فرم سنتی کلاس های درسی فاصله می‌گیرد، ولی برای دانش اموزان فرصتی را فراهم می آورد که آنچه را آموخته اند با عمل مرتبط سازند و در عین حال کیفیت زندگی افراد دیگری در اطرافشان را بهبود بخشند. همچون یادگیری مبتنی بر پروژه، آموزش خدمت محور مستلزم این است که دانش آموزان نه تنها آموخته هایشان را در دنیای واقعی اعمال کنند، بلکه برداشت های عمیقی از مفاهیمی همچون همدلی، خدمت رسانی و قابل اتکا بودن را در آنها پرورش می‌دهد.

مرتبط با:آموزش و توسعه

آموزش خدمت محور چه زمانی تاثیر گذار است؟

آموزش خدمت محور زمانی می‌تواند بیشترین تأثیر را بگذارد که به راستی مبتنی بر مشارکتِ دانش آموزان باشد. تشویق کردن و قادر ساختن دانش آموزان به همکاری کردن و تحقیق در مورد جاهایی که آموزش خدمت محور میتواند بکار بیاید و فایده ای داشته باشد، و یا مواردی که برایشان بیشترین معنا را دارد، فرصت تجربه را به آن ها میدهد که خود بهترین نتیجه این نوع آموزش است.

به عنوان یک نمونه در یکی از مدارس، دانش آموزان هرکدام پروژه و حوزه‌ای را تعریف کردند که دوست داشتند در آن خدمتی ارائه دهند و هریک از این حوزه ها برمبنای پیوند شخصی ای بود که با آن داشتند.
برای مثال پدربزرگ یکی از دانش آموزان زمانی در یک خانه ی سالمندان قدیمی  زندگی میکرد و به خاطر اینکه این دانش آموز خاطراتی از آن مکان داشت، دوست داشت در خدمت رسانی به آن مکان مشارکت کند. طی این پروژه دانش آموزان در آنجا کلوچه می پزند، برای سالمندان کتاب و یا داستان می خوانند، با آنها بازی میکنند و گفتگو میکنند. به دلیل اینکه دانش آموزان حالا دیگر با افراد ساکن در خانه سالمندان برخوردهایی از نزدیک داشته اند، دارند به این فکر میکنند که با ایده های تازه ای در مورد برقراری ارتباط با آنها و گذراندن اوقات فراغت به آنجا برگردند و پروژه های بهتری برای خانه سالمندان تعریف کنند.

مرتبط با:نوآوری اجتماعی چیست؟

آموزش خدمت محور برای همه رده های سنی تاثیر گذار است؟

بیشتر افراد زمانی‌که در دانشگاه تحصیل می‌کنند با یادگیری خدمت محور مواجه می‌شوند. با این‌حال یادگیری خدمت محور می‌تواند به همین اندازه روی کودکان پیش دبستانی تا نوجوانان هجده ساله تأثیر بگذارد. در این حالت، هر درس مطابق با سن کودک تدارک دیده میشود و این براساس مرحله رشد و مهارت های اجرایی و توان یادگیری فرد است.

برای مثال، آموزش خدمت محور برای کودکان مدرسه ابتدایی می تواند به این صورت باشد که از کودکان بزرگتر خواسته شود به کوچکترها مهارت های ضروری خواندن را یاد بدهند. بعد از این‌که باهم کار کردند و با همکاری هم به نتیجه رسیدند، همه ی آنهاباهم نفع می‌برند؛کم سن و سال ترها یاد می‌گیرند چگونه بخوانند و بزرگترها صبر را تمرین میکنند. صبر، درک کردن دیگری و اینکه مدت زمان لازم برای اینکه به هدفِ خاصی برسند چقدر است.

البته که هرچه کودکان بزرگتر می‌شوند، محتواها و ابزار یادگیری خدمت محور پیشرفته تر می‌شود؛برای مثال، زمانی‌که می‌خواهند با تاریخچه ی رودخانه ای در کشور آشنا شوند، میتوانند به محل رودخانه بروند و زباله های ساحلش را با کمک هم جمع آوری کنند. این کار می‌تواند به ارتباط بین تاریخچه ی رودخانه ی محلی و اهمیتی که تا به امروز داشته است کمک کند . راه دیگری که به‌صورت عملی می‌تواند دانش آموزان را با رودخانه مذکور آشنا کند این‌ست که به جمع آوری نمونه از رودخانه اقدام کنند. موجودات آبزی رودخانه را شناسایی کنند و آلودگی ها و مواد سمی آب را تشخیص دهند. بعد می توانند  با راه حل های خلاقانه مواجه شوند. مثلاً بروشورهایی درست کنند که در آن به ساکنین منطقه یادآوری کنند نباید مواد خطرناک و یا آلوده را به رودخانه بریزند.

یادگیری خدمت محور و دنیایی بهتر

یادگیری خدمت محور راه شگفت انگیزی برای دانش آموزان است که با مفاهیم بنیادی مثل نکوکاری و همکاری کردن آشنا شوند. این فرم آموزشی نه تنها کودکانتان را در کلاس درسی آماده می‌کند، بلکه به آنها بینش ارزشمندی از جامعه و محیط اطرافشان می دهد و ابزار عملی مناسبی برای آشنایی با دنیای واقعی است.

پیدا کردن مدرسه ای که از رویکرد آموزش خدمت محور استقبال میکند، نه تنها به کودکانتان فرصت رشد و پیشرفت میدهد بلکه در آینده و باقی زندگی آن ‎ها اثر گذار است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا